A na ten nejdražší dárek mnozí zapomněli.

A co že ten dárek byl? Nějak si dost z nás na něj nevzpomíná. Za to si v mysli vybavíme kdejaké hadříky, zkrášlovací potřeby a také nějaké ty nesmyslné dárky. Jen aby dotyčná osoba něco dostala. Často vybíráme dle svého vkusu. A ani si neuvědomujeme, že jiná osobnost má jiný vkus.

Někdy to vypadá, že kupujeme proto, že se to očekává, že je to zvyk, o kterém ani nic nevíme. Vymýšlíme, absolvujeme maratony po obchodních centrech. Mrháme svým drahocenným časem a penězi.

Pečeme často jako o závod ( myslím  tím ženy ), abychom se pochlubily, že máme více druhů cukroví než ostatní. Nakupujeme spousty potravin, nápojů a kdoví čeho ještě. Uklízíme jako o závod, jako bychom celý rok předtím nechaly domácnost ladem.

Děti si přejí drahé dárky a rodičům to vůbec nepřijde divné. Jen aby byl splněn cíl. Samy rodiče se uskrovňují, aby splnili přání svých ratolestí. Mobily, tablety, drony, co ještě? Je tohle ještě vůbec normální?

Všichni se pachtí, jsou uštvaní a o svátcích potom vyčerpaní a naštvaní.

A přitom jsme téměř všichni dostali ten nejkrásnější, nejdůležitější a nejdražší dárek už dávno. Je jím naše zdraví tělesné a duševní. Hodně z nás si to neuvědomuje. Hodně z nás s ním hazarduje. Hodně z nás si ho ani neváží.

Co se musí stát, abychom si uvědomili tuto skutečnost? Většinou to bývá částečná, přechodná, nebo úplná a trvalá ztráta zdraví. Buď tělesného, nebo psychického.

Přejeme si štěstí, zdraví a pohodu. Myslíme však přitom na to, co se za těmito slovy skrývá? Zamyslete se každý sám nad sebou. A nešvindlujte. Někdy to říkáme jen tak mimochodem.

Velmi častý obrázek dnešní doby je věnování většiny času pasivním činnostem. Hodně času se věnuje sociálním sítím, lidé spolu tváří v tvář málo komunikují. Čte se málo, aktivní zábavy je málo. Volný čas se tráví převážně v restauračních zařízeních.

A zdraví se bere jako něco samozřejmého, trvalého a neměnného. Ale to tak vůbec není. Je to ten nejkrásnější, nejdokonalejší a nejlevnější dar, který jsme dostali. Je jen na nás, jak s ním budeme zacházet. Jak si ho budeme považovat.

Proto na vás všechny mám velikou prosbu. Važte si svého dárku a pečujte o něj všemi svými silami. Je to pro vás ten nejhezčí, nejdůležitější, nejdražší a jediný dárek, který se za peníze nedá koupit!

A také si važte kamarádů a přátel, kteří vám byli nablízku, když jste to potřebovali. Řekněte jim, co pro vás znamenají. Milujte své rodiče, kteří vám dali život. Milujte sami sebe. Milujte svůj život. A v neposlední řadě milujte svoje zdravé tělo.Nemusí se vám nutně líbit. Důležité je, že vám dobře slouží.

A o tom by to mělo všechno být. O odpuštění, o milování, o přijmutí sebe, o zamyšlení atd. O rozvíjení osobnosti, o přemýšlení, o touhách,o radosti, o tom být tady, teď, zítra, pro sebe a své blízké, pro život.

Krásné chvíle přeji Vám všem. Sdílím radost, pokoru, poznání, život, zdraví, přátelství.

Věnujte se rodině, rodičům, přátelům. Užívejte života s nejlevnějším dárkem svého života. A to nejen teď o svátcích.

 

Vladimíra Čížková

Mým posláním je práce s lidmi. Vím, že umím a chci pomáhat lidem o sebe pečovat. Můj příběh si přečtěte zde>>

Komentáře