Deset největších zlodějů energie a času.

Chcete ve svém životě něco změnit, ale nic proto neděláte? Chyba! Jen vy sami to musíte udělat. Jistě máte pravděpodobně vícenásobné priority, jako jsou rodina, zdraví, finance. A určitě nestojíte o činnosti, které vás okrádají o čas. Na které byste si měli dát pozor?

1.   Kamarádi, kteří si neustále chodí popovídat

2.   Hádky jako sport, nebo druh zábavy

3.   Nestanovení si priorit

4.   Bezvýznamné schůzky

5.   Neorganizovanost

6.   Přejídání se

7.   Bezmyšlenkovité sledování médií

8.   Když říkáte ANO a chtěli byste raději říci NE

9.   Nedelegování

10. Nerozhodnost a obavy

 

Kamarádi, kteří si neustále chodí popovídat

Zavolají, nebo se zastaví, aby si postěžovali na práci, šéfa, na vztah atd. A my věnujeme dost svého času, abychom je vyslechli, třebaže nás zdržují od našich aktivit. Bojíme se, že je urazíme, že nejsme dost potřební, nebo je to touha někoho zachraňovat. Když se obklopíte lidmi, kteří si myslí, že je musíte vždy vyslechnout, že nemáte na práci jiné věci, že oni jsou přednější než vy, máte na krku jednoho ze zlodějů času. Musíte se odhodlat říci sami sobě, kdy a kolik času takovému člověku věnujete.

 

Hádky jako sport, nebo druh zábavy

Konflikty  nám odsávají energii, pohodu, pocit štěstí i čas. Někteří lidé cíleně vytvářejí konflikty, které pocházejí hlavně z jejich nejistoty, nudy. Hádají se o nedůležité věci. Později zjistí, že to byla ztráta času kvůli ničemu. Záležitost nebyla důležitá, nic se vlastně nevyřešilo, ale ani to nebylo nic ohledně řešení.

 

Nestanovení si priorit

Když si nestanovíte jasně priority jedna, dvě, tři atd., budete mít pocit, že jste na něco zapomněli, že úkol, nebo prostě nějakou záležitost neuděláte, nemůžete ji vyřešit, nestíháte, ap. Je zapotřebí, abyste si našli čas na sepsání svých priorit. A tím se potom také řiďte. Napište si je třeba do diáře a pravidelně si je přečtěte. Budete vědět, jak se svým časem naložit.

 

Bezvýznamné schůzky

Nezúčastňujte se schůzek a seminářů, které vám slibují kdovíco, ale dostáváte jen bezvýznamné informace, které si můžete přečíst v knize. Nemusíte prosedět hodiny na školení, vrtět se na židli a jste nervozní z časového tlaku. Často jsou i některé obchodní schůzky nezajímavé. Zjistěte si předem téma schůzky. Když pro vás nebude žádným přínosem, schůzku odmítněte.

 

Neorganizovanost

Tady můžete ušetřit, nebo naopak ztratit až několik hodin denně. Neuspořádaný prostor vás stojí zbytečný čas a nervy, protože nemůžete najít důležité věci. Uzpůsobte si a ukliďte si prostor, kde žijete a pracujete. Dalším zlodějem času jsou neorganizované nákupy. Vyhněte se nákupům v exponovaných časech a také každodenním nákupům. Pište si, co opravdu potřebujete koupit a podle toho se řiďte.

 

Přejídání se

Jak to souvisí se ztrátou času? Dlouhým sezením u jídla a jedením velkého množství potravy nám neprospívá. Jsme pak unaveni, nechce se nám do plnění úkolů, odkládáme čas na jejich vyřešení. Někdy vysedáváme s jinými lidmi u jídla a vlastně se jakoby bavíme o ničem. Ze zvyku, nebo abychom je neurazili, když společný oběd či večeři odmítneme.

 

Bezmyšlenkovité sledování médií

Vybírejte si pořady v TV, knihy ap., které vás opravdu zajímají, které pro vás mají význam. Ať již vzdělávací, nebo odpočinkový. Dokážete-li si vzpomenout na obsah pořadu, či čtení, je to vpořádku. U bezmyšlenkovité varianty si nebudete nic pořádně pamatovat. Sledujte a čtěte opravdu to, co vás zajímá. Ostatní pro vás nemá cenu. Ušetříte čas a často i sami sebe od negativních informací.

 

Když říkáte ANO a chtěli byste raději říci NE

Často říkáme ANO z pocitu jakési povinnosti, strachu z uražení, pomluvy atd. Když po vás něco chce někdo z rodiny, z kamarádů a známých a silně vám narušují harmonogram, je pro nás zatěžující jim vyhovět na úkor našeho času a práce. Často vás využívají jen ke svému prospěchu, využívají vás, protože vědí, že všeho necháte a vyhovíte jim. Vy sami jste potom otráveni ztátou času a odsouvání svých záležitostí. Naučte se říkat NE. Pro váš čas, pro vaše cíle, pro větší pocit sebeúcty.

 

Nedelegování

Proč si myslíte, že musíte dělat všechno vy sami osobně? Utrpí snad vaše sebevědomí, či pocit důležitosti? Ne. Mnozí z nás nevyžadují pomoc od svých partnerů a dalších rodinných příslušníků. Delegování je důležité i mimo domov. I když vám to může být zpočátku nepříjemné, naučte se to a delegujte. Možná zjistíte, že vám někteří velmi rádi pomohou a vám zbyde čas na jiné věci.

 

Nerozhodnost a obavy

Nerozhodnost a obavy jsou negativními návyky, které vás brzdí, které vás nedovedou k vašim vytouženým cílům a ještě vás okrádají o čas a klid. Bez rozhodnutí se neposunete se žádnými cíli k dokončení. Nezabývejte se situacemi, které nemůžete změnit ani ovlivnit. Nezabývejte se tím, co momentálně k řešení není. Zbavte se negativnívh emocionálních návyků. Připravují vás o vzácný čas a energii.

 

Každý cíl se skládá z mnoha malých krůčků. Vydejte se postupně k vašemu cíli. Situacím a lidem, kteří vás okrádají o váš drahocenný čas, máte právo říci NE. Cokoli si přejete, vše můžete mít. Neodkládejte život, jaký chcete mít a žít. Začněte okamžitě. Můžete začít s 10 minutami denně. Budete více spokojeni se svým životem, budete mít více energie, více příležitostí dosáhnout toho, co si přejete.

 

Vladimíra Čížková

Mým posláním je práce s lidmi. Vím, že umím a chci pomáhat lidem o sebe pečovat. Můj příběh si přečtěte zde>>

Komentáře